11 lat temu, 15 listopada 2011 r., Matka Boża Nieustającej Pomocy została ogłoszona Patronką Miasta Mielca. Akt nominacyjny nadania patronatu, sporządzony w języku łacińskim przez watykańską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na ręce ówczesnego prezydenta Mielca p. Janusza Chodorowskiego przekazał biskup diecezjalny Wiktor Skworc.

Rocznicowe obchody odbyły się w naszym kościele we wtorek, 15 listopada br. i rozpoczęły się Eucharystią o 17.00, której przewodniczył oraz kazanie wygłosił o. Bogusław Augustynowski CSsR, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. Na początku liturgii Ksiądz Proboszcz przywitał zebranych w kościele wiernych, jak również przedstawicieli mieleckiej władzy: „Wiele dobra dzieje się w naszym życiu i w naszym mieście, dlatego na tej Eucharystii dziękujemy za to wszystko Panu Bogu przez ręce Maryi. Dziękujemy za to, że mamy taką Matkę. Dziękuję wam, że przyszliście na tę dziękczynną Mszę św. Witam serdecznie wszystkich. Witam Ojca Bogusława, kustosza tuchowskiego sanktuarium, witam drogich kapłanów, proboszczów parafii mieleckich, witam przedstawicieli miasta. Bardzo się cieszę z obecności pana prezydenta, przedstawiciela policji i rady miasta. Witam wszystkich przedstawicieli władz samorządowych. Witam Zespół Rzeszowiacy. Witam również Rycerzy św. Jana Pawła II i służbę ołtarza”.

W homilii o. Bogusław zachęcał, aby zaprosić Maryję do swojego życia. „Jezus chce dziś przyjść do ciebie ze swoją Matką. Pragnie dziś przypomnieć każdemu z nas, że skoro zaprosiliście Maryję 11 lat temu, aby była Patronką waszego Miasta, to weźcie Ją do siebie, weźcie Ją do swojego domu, weźcie Ją do swojego życia, tak jak to uczynił umiłowany uczeń, św. Jan Ewangelista, spod krzyża na Kalwarii” – apelował. „W naszym tuchowskim sanktuarium wiele osób doznało łask uzdrowienia fizycznego, o czym świadczą zapisy w Księdze Próśb i Podziękowań. Dokonywały się także uzdrowienia z chorób, wobec których medycyna jest bezsilna. To jest widzialny znak od Boga, że i dziś Matka Boża wyprasza u swojego Syna łaski dla swoich dzieci. Pragnę życzyć, aby cudowne zdarzenia, które dokonują się za przyczyną Maryi również i tu, w waszej parafii, w waszym mieście, aby one jeszcze bardziej przyczyniły się do jeszcze większej chwały Bożej, do jeszcze większej czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Aby te wydarzenia jeszcze bardziej przyczyniły się do wzrostu wiary w nas, w naszych rodzinach i we wszystkich” – powiedział na koniec Kaznodzieja.

Po Mszy św., jej uczestnicy mogli wysłuchać koncertu maryjnego w wykonaniu młodego artysty Krzysztofa Rzeszutka oraz Zespołu Rzeszowiacy.

drukuj