Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. W naszym kościele od 6.00 do 15.00 trwała adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. O godz. 15.00 modliliśmy się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W oczekiwaniu na radość poranka wielkanocnego trwaliśmy w zadumie nad śmiercią Zbawiciela. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny odbywało się od 9.00 do 14.30 (co pół godziny).

O godz. 20.00, pod przewodnictwem ks. proboszcza Ryszarda Biernata, rozpoczęła się Liturgia Wigilii Paschalnej, najbardziej uroczysta Msza Święta w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich liturgii”. Kazanie wygłosił ks. Damian Kurek. „W czasie liturgii Wigilii Paschalnej dokonuje się odnowienie chrztu. Odnawiamy nasz chrzest, wybierając na nowo Chrystusa. Odnawiamy nasz chrzest, wybierając na nowo życie jako nowi ludzie. Razem z Chrystusem przechodzimy z królestwa śmierci do królestwa życia. Jednoczymy się z Chrystusem, który dla nas umarł i zmartwychwstał. Wyznajemy, że w Kościele, który jest mistycznym ciałem Chrystusa, pragniemy żyć i umierać” – zaznaczył Kaznodzieja.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6.00 odbyła się procesja rezurekcyjna, podczas której obwieściliśmy wszystkim mieszkańcom naszej parafii, że Jezus zmartwychwstał, żyje i działa wśród nas. W kazaniu Ksiądz Proboszcz zaapelował, żebyśmy nie skupiali się na pustym grobie, ale na Chrystusie: „Często mówi się, że pusty grób Jezusa jest jedynym milczącym świadkiem Jego zmartwychwstania. Mówi się również, że ten pusty grób jest bohaterem nocy zmartwychwstania, ale ja się z tym nie zgadzam. Wcale nie uważam, że skały, kamienie, że skalna skorupa, która kryła ciało Jezusa ma być bohaterem, czy niemym świadkiem. Bo przecież bohaterem jest sam Jezus, a świadkiem jest Duch Święty, którego mocą Jezus zmartwychwstał i który sercom Jego uczniów dał światło i odwagę, aby śmiercią męczeńską powiedzieli całemu światu, że Jezu żyje! Nie można skalnej skorupie poświęcać więcej uwagi niż Jezusowi, który jest Bogiem żyjącym na wieki” – mówił ks. Biernat.


Serdecznie dziękujemy za liczny udziału w tych celebracjach. Słowa wdzięczności kierujemy do wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie Triduum Paschalnego oraz dekoracji w naszej świątyni. Za wszelką pomoc i okazane dobro niech Bóg wynagrodzi wam swoją łaską.


ŻYCZENIA

Drodzy Parafianie i Goście! Wieść o zmartwychwstaniu Pana przemieniła Apostołów i napełniła wszystkich ogromną radością. Tę radość przeżywają wszyscy uczniowie Chrystusa przez wszystkie wieki. Niech ona będzie również Waszym udziałem. Życzymy Wam, by Chrystus Zmartwychwstały stale był gościem Waszych domów, a pokój, który przez swoje zmartwychwstanie ogłosił całemu światu, by gościł stale w Waszych sercach.

drukuj