Wspominając trudne i smutne dzieje naszej polskiej historii, 12 grudnia Ksiądz Proboszcz odprawił Mszę św. z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Modlił się w intencji Ojczyzny i mieleckiej „Solidarności”.

„Pragniemy w czasie tej uroczystej Eucharystii modlić się w intencji naszej Ojczyzny – naszej Matki, udręczonej wieloma doświadczeniami w historii. Niejeden raz ręce naszej Matki Ojczyzny były skute łańcuchem, ale nie myślmy sobie, że teraz jest Ona zupełnie wolna. Nie ma, póki co, militarnego ataku, ale atak na wolność naszej Ojczyzny, na piękno naszych serc, na skarb naszej wiary, którą nosimy, nieustannie trwa. Stan wojenny niejako ciągle się odnawia. Módlmy się zatem, aby nasza Ojczyzna była w końcu wolna, aby nic jej nie zagrażało, a tych, którzy oddali życie w Jej obronie polecajmy Bożemu Miłosierdziu” – zauważył na wstępie ks. dr Ryszard Biernat, po czym przywitał obecnych w świątyni przedstawicieli mieleckiej „Solidarności” wraz z pocztem sztandarowym.

Po Mszy św. nastąpiło złożenie kwiatów pod Pomnikiem Solidarności, który znajduje się obok kościoła.

Tego samego dnia o 16.00 w auli Auxilium odbyło się spotkanie z Piotrem Szubarczykiem, historykiem IPN, poświęcone wydarzeniom grudnia 1981.

drukuj