19 grudnia (sobota) zostały zamontowane drugie nowe drzwi frontowe w naszym kościele przedstawiające Pietę (z napisem: OTO MATKA TWOJA) oraz Ukrzyżowanie (z napisem: WYKONAŁO SIĘ). Operacja wymiany drzwi trwała dwa dni. Rozpoczęła się w piątek od demontażu starych drzwi. Nowe dzieło zostało zamontowane w sobotę. Jest monumentalne i piękne. Oba skrzydła ważą w sumie kilkaset kilogramów.


Wymiana drzwi głównych w naszym kościele jest niewątpliwie dużym przedsięwzięciem. Stare drzwi dożywają już swoich dni, mają bowiem ponad 40 lat. Wykonane zostały z drewna, a przez lata eksploatacji po prostu zużyły się. Powstały szpary i przez to nie trzymają ciepła. Poza tym nie przystają już do nowej estetyki kościoła XXI w.

Wymiana drzwi odbywać się będzie etapami. Według przyjętego harmonogramu kolejne drzwi, będą wykonywane i montowane systematycznie w odstępach mniej więcej półrocznych.

Projekt wszystkich 4 drzwi wykonał artysta-rzeźbiarz Marek Benwiat z Tarnowa.

Umieszczony na drzwiach program ikonograficzny i jego symbolika (patrząc od lewej):

  • drzwi nr 1: Św. Piotr („Ty wiesz, że Cię kocham”) i św. Paweł („Wiem, komu zaufałem”)
  • drzwi nr 2: Pieta („Oto Matka Twoja”) i Ukrzyżowanie („Wykonało się!”) – WYKONANE I ZAMONTOWANE W GRUDNIU BR.
  • drzwi nr 3: Zmartwychwstanie („Ja jestem Zmartwychwstanie i Życie”) i Chrystus ze św. Tomaszem („Pan mój i Bóg mój”) – WYKONANE I ZAMONTOWANE WE WRZEŚNIU BR.
  • drzwi nr 4: Kardynał Stefan Wyszyński („Wszystko postawiłem na Maryję”) i ks. Jerzy Popiełuszko („Zło dobrem zwyciężaj”).

Systematyka pracy przy drzwiach wygląda następująco: najpierw artysta rzeźbi postacie w glinie, które są następnie odlewane w gipsie i przekazywane do odlewni, gdzie wykonane zostają odlewy końcowe w brązie. Potem całość jest scalana na stalowej ramie nośnej poszczególnych wierzei drzwiowych, docieplana i od wewnętrznej strony obijana blachą mosiężną.

Wszystkim Ofiarodawcom, którzy w sposób duchowy i materialny wspierają naszą parafię, składamy serdeczne podziękowanie. BÓG ZAPŁAĆ! W intencji Dobroczyńców modlimy się w każdą środę podczas Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Mszy św. o godz. 18.00.

drukuj