Muzycznym akcentem rozpoczęły się w naszej parafii tegoroczne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy – Patronki Miasta Mielca. Pierwszego Koncertu Muzyki Sakralnej można było wysłuchać w świątyni w czwartek 25 czerwca o 19.00 oraz dzięki transmisji internetowej na YouTube. Wystąpił mielecki Chór Nauczycielski „Akord”  pod batutą prof. Grzegorza Oliwy oraz organista Michał Wolan. W programie znalazły się utwory m.in. Johanna S. Bacha, Mikołaja Góreckiego, Romualda Twardowskiego, Józefa Świdra. Muzyczne spotkanie było nie tylko okazją do artystycznych doznań, ale też formą wyjątkowej modlitwy wprowadzającej w klimat uroczystości ku czci Mieleckiej Pani.


Chór „AKORD” – powstał jako Chór mieszany w 1969 roku. Jest laureatem wielu Festiwali Chóralnych.  Na swoim koncie ma występy nie tylko w kraju, ale również za granicą: na Słowacji, Ukrainie, Austrii, w Niemczech i na Węgrzech. Brał udział w wielu projektach muzycznych w Mielcu, Tarnowie, Dębicy, jak również za granicą, w tym w Norymberdze. W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Mielcu wraz z Krakowską i Rzeszowską Orkiestrą Symfoniczną wykonał „Mszę Koronacyjną C-dur” oraz „Requiem d-moll” W. A. Mozarta. Chór koncertował ze znanymi osobami czy zespołami, takimi jak: Marek Bałata, Skaldowie, Jarosław Drzewiecki z Lwowską Narodowa Orkiestrą Symfoniczną. Chór na swoim koncie ma 3 płyty z muzyką religijną i rozrywkową. W 2019 zespół przeżywał swój złoty jubileusz. Dyrygentem jest Grzegorz Oliwa (od 2018 r.).

Grzegorz Oliwa – jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie (1997 r.). W roku 2008 uzyskał tytuł doktora habilitowanego w zakresie dyrygentury, a w roku 2014 nadany mu został przez Prezydenta RP tytuł profesora sztuk muzycznych. Od 1998 roku jest pracownikiem naukowym na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 1999 roku objął stanowisko dyrektora Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Strzyżowie. Od 2005 roku pełni funkcję prezesa PZChiO oddział  w Rzeszowie oraz jest kuratorem Akademii Chóralnej działającej przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. W latach 1990–2002 był liderem grupy wokalnej „Fiat Singers” specjalizującej się w wykonawstwie muzyki gospel i spirituals. Jest założycielem i dyrygentem Strzyżowskiego Chóru Kameralnego, Podkarpackiego Chóru Męskiego, a od października 2018 roku również dyrygentem Chóru „Akord”.

Michał Wolan – student Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Mirosławy    Semeniuk-Podrazy oraz dr. Daniela Prajznera. Absolwent Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie. Występował podczas różnych festiwali jako solista, akompaniator i członek zespołów kameralnych m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo”, Beskidzkim Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej oraz z orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Strzyżowie oraz  jednym z założycieli chóru męskiego „Cantus Masculinum” działającego w Krakowie.

drukuj