W sobotni wieczór 4 stycznia w naszej świątyni odbył się koncert kolęd i pastorałek. Wystąpił Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes z Tarnowa wraz z kwartetem smyczkowym Apotheosis. W programie koncertu znalazły się kolędy w aranżacjach Łukasza Farcinkiewicza oraz suita „Dziecięce Narodzenie” Miłosza Bembinowa, składająca się z dziesięciu pastorałek.

W bieżącym roku Chór obchodzi 35-lecie działalności artystycznej. Występ w naszym kościele zapoczątkował cykl jubileuszowych koncertów.

Godzinny występ bardzo podobał się publiczności, o czym świadczyły oklaski i owacje. Na zakończenie głos zabrał gospodarz parafii ks. dr Bogusław Połeć: „Czas Bożego Narodzenia jest szczególny dla wszystkich – wierzących i niewierzących, bowiem od dwóch tysięcy lat szukamy odpowiedzi na pytanie, które postawił kiedyś św. Anzelm: Cur Deus homo? Dlaczego Bóg stał się człowiekiem? Odpowiedź na to pytanie odnajdujemy m.in. w przepięknych kolędach i pastorałkach” – zauważył Kapłan. Podziękował też zebranym za przybycie, a przede wszystkim artystom: „Dziękuję wszystkim za obecność: Parafianom i Gościom. Podziękowanie Chórowi połączę z gratulacjami, które kieruję na ręce ks. dyrygenta Władysława Pachoty i p. Aleksandry Topor, ponieważ Chór będzie w tym roku świętował 35-lecie swojej działalności artystycznej, kulturalnej, jak również, związanej z przekazem naszej wiary. Dziękuję za dzisiejszy koncert. Cieszymy się i jesteśmy dumni, że swój jubileusz rozpoczynacie świętować w naszym mieście i w naszej wspólnocie parafialnej” – mówił ks. Proboszcz.

Koncert został zorganizowany przez naszą parafię we współpracy z Prezydentem Miasta Mielca i Domem Kultury SCK w Mielcu.


Dziewczęcy Chór Katedralny PUELLAE ORANTES, istnieje od 1985 roku przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Jest laureatem 23 konkursów chóralnych. Prowadzi szeroką działalność koncertową. Przemierzył tysiące kilometrów, koncertując wielokrotnie w Holandii, Belgii, Włoszech, Austrii, Niemczech, Francji, Stanach Zjednoczonych, Danii, Bułgarii, na Słowacji i na Węgrzech. Wielokrotnie reprezentował Polskę podczas prestiżowych imprez w kraju i za granicą. Chór wydał dziewięć płyt CD i jedną DVD. Trzy z nich były nominowane do najważniejszej nagrody polskiego rynku fonograficznego – FRYDERYK, a jedna otrzymała tę nagrodę. Tarnowski zespół dokonał nagrań dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, telewizji francuskiej France 2 i France 3, radia watykańskiego, holenderskiego, francuskiego. Chórem opiekuje się Aleksandra Topor oraz ks. prałat Władysław Pachota.

Kwartet smyczkowy APOTHEOSIS powstał w 2009 roku. Jest laureatem międzynarodowych konkursów w Polsce, Ukrainie i Słowenii. Uczestniczył w prestiżowych festiwalach, trasach koncertowych, m.in. po Stanach Zjednoczonych.

drukuj