W sobotę 21 kwietnia br. zainaugurował swoją działalność V Synod Diecezji Tarnowskiej. W tym doniosłym wydarzeniu w życiu tarnowskiego kościoła mają swój udział także kapłani i wierni z naszej parafii, którzy wzięli udział w inauguracji.

W dwóchsetletniej historii diecezji to piąty z kolei synod. Pierwszy odbył się w 1928 r. zainaugurowany przez bp Wałęgę, drugi w 1938 r. zwołany przez bp Lisowskiego, trzeci w 1948 r. zainicjowany przez bp Stepę i ostatni – sprzed 30 lat zwołany przez bp. Ablewicza.

Dynamicznie zmieniająca się obecnie sytuacja społeczno-kulturowa wymaga na nowo gruntownego rozeznania, oceny i refleksji, by wejść w przyszłość i wytyczyć właściwy szlak działań duszpasterskich. Kościół Tarnowski musi odnowić się duchowo! Umocnić więzy pomiędzy duchowieństwem a wiernymi oraz ducha przynależności do Kościoła powszechnego. Hasłem przewodnim synodu są słowa: „Kościół na wzór Chrystusa”. Synod będzie trwał przez trzy lata i skoncentruje się na ważnych zagadnieniach jakimi są: rodzina, parafia i ewangelizacja.

Wierni zgromadzeni na wspólną modlitwę w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej przeszli następnie ulicami Tarnowa w uroczystej procesji do tarnowskiej katedry, gdzie w drzwiach powitali ją trębacze z Limanowej ubrani w stroje regionalne i gdzie pod przewodnictwem krakowskiego metropolity arcybiskupa Marka Jędraszewskiego została odprawiona Msza św. otwierająca synod.

Jerzy Skrzypczak

ZOBACZ ZDJĘCIA

drukuj