W niedzielę 12 listopada na Mszy św. o 9:00 Ksiądz Proboszcz poświęcił nową figurkę św. Michała Archanioła sprowadzoną z centrum jego kultu – Monte Sant`Angelo we włoskim Gargano. Po Komunii św. w uroczystej procesji figurka została procesjonalnie przeniesiona do przedsionku kościoła i tam umieszczona, na marmurowej półce, przy drzwiach wejściowych.

Ofiarodawcom figurki składamy serdeczne Bóg zapłać.

Św. Michał jest najważniejszy spośród aniołów obdarzony przez Boga szczególnym zaufaniem, jest księciem aniołów, aniołem sądu i Bożych kar, ale też aniołem Bożego miłosierdzia. Pisarze wczesnochrześcijańscy uważają go za anioła od szczególnie ważnych zleceń Bożych. Hebrajskie imię Mika’el znaczy „Któż jak Bóg”. Kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i do buntu namówił część aniołów, Archanioł Michał wystąpił i z okrzykiem „Któż jak Bóg” wypowiedział wojnę szatanom. Jest czczony jako obrońca Ludu Bożego i dlatego Kościół, spadkobierca Izraela, czci go jako swego opiekuna.

Papież Leon XIII ustanowił osobną modlitwę do św. Michała o opiekę nad Kościołem, którą kapłani odmawiają w wielu kościołach po Mszy świętej. Św. Michał Archanioł jest patronem Cesarstwa Rzymskiego, Papui Nowej Gwinei, Anglii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Węgier i Małopolski; diecezji łomżyńskiej; Amsterdamu, Łańcuta, Sanoka i Mszany Dolnej; ponadto także mierniczych, radiologów, rytowników, szermierzy, szlifierzy, złotników, żołnierzy. Przyzywany jest także jako opiekun dobrej śmierci.

W ikonografii przedstawiany jest w tunice i paliuszu, w szacie władcy, jako wojownik w zbroi. Skrzydła św. Michała są najczęściej białe, niekiedy pawie. Włosy upięte opaską lub diademem. Jego atrybutami są: globus, krzyż, laska, lanca, miecz, oszczep, puklerz, szatan w postaci smoka u nóg lub skrępowany, tarcza z napisem: Quis ut Deus – „Któż jak Bóg”, waga.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Wołajmy więc za do św. Michała:

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

 

drukuj