14-25 sierpnia 2023 r.

ISTAMBUŁ– KAPADOCJA– KARAVAN SARAJ– KONJA– PAMUKKALE– EFEZ– KUŞADASI– MILET– DIDYMA– BERGAMA– ASKLEPION– TROJA–CANAKKALE– EDIRNE

Dzień 1 (14.08.2023) /poniedziałek/

O godz. 00.10 pakowanie bagaży. Przejazd przez terytorium: Słowacji, Węgier do Serbii. Przejazd od hotelu tranzytowego na terytorium Serbii. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2 (15.08.2023) /wtorek/

Wczesne  śniadanie. Przejazd przez terytorium Bułgarii. Przekroczenie granicy Bułgarsko- Tureckiej. Przejazd przez Most Bosforski do Azji. Panorama Stambułu ze wzgórza Ćamlica Przyjazd do centrum Stambułu, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg. Dla chętnych nocny objazd podświetlonego Stambułu.

Dzień 3 (16.08.2023) /środa/

Śniadanie. Zwiedzanie obiektów kulturowych: zwiedzanie Bazaru Egipskiego, Meczet „Yeni”, Haga Sofia – Kościół Mądrości Bożej, zwany również Wielkim Kościołem. Monumentalna świątynia bizantyjska, uważana za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa całego pierwszego tysiąclecia naszej ery. Topkapi – pałac w centrum Stambułu, który był rezydencją sułtanów przez ponad 380 lat, od 1453 roku wybudowany za czasów Sułtana Mehmeta. Błękitny Meczet – ostatnich, a zarazem najwspanialszych przykładów tzw. “klasycznego okresu” sztuki islamskiej w Turcji. Hipodrom – niezachowana  budowla bizantyjska, przeznaczona jako miejsce wyścigów dla koni i rydwanów, obecnie plac w Stambule, na którym znajduje się obelisk z Egiptu, obelisk Konstantyna oraz Wężowa Kolumna i fontanna Wilhelma. Wielki Bazar – ok. 4000 sklepów z odzieżą, pamiątkami, złotem i dywanami pod jednym dachem. Czas wolny. Obiadokolacja w hotelu. Nocleg.

Dzień 4 (17.08.2023) /czwartek/

Wczesne śniadanie. Przejazd do Kapadocji. Po drodze zwiedzanie Tuz – jeziora solnego w środkowej Turcji – drugie największe pod względem wielkości. Przyjazd do Kapadocji – zwiedzanie kompleksu klasztornego wraz ze szpitalem (wykute w skale), symbole Kapadocji – sesja zdjęciowa. Przyjazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5 (18.08.2023 /piątek/

Uwaga: dla chętnych możliwość organizacji lotu balonem (płatne dodatkowo). Dla chętnych wyjazd na oglądanie startu i lotu balonów. Śniadanie w hotelu, zwiedzanie Kapadocji – Uchisar, Goreme, Cavusin, Zelve, Avanos, wizyta w pracowni porcelany, oraz w pracowni złotniczej. Powrót do hotelu, obiadokolacja. Dla chętnych: udział w wieczorku folklorystycznym „Turecka Noc” (płatne dodatkowo). Nocleg.

Dzień 6 (19.08.2023) /sobota/

Po śniadaniu wyjazd z hotelu w kierunku Pamukkale. Po drodze zwiedzanie Karavan Saraj, Konji – Dervis Museum, przyjazd do Pamukkale w porze wieczornej. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu.

Dzień 7 (20.08.2023) /niedziela/

Śniadanie w hotelu i zwiedzanie Pamukkale – śnieżnobiałych tarasów wapiennych, które objęło patronatem UNESCO, wpisując je na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego. Zwiedzanie największego zachowanego Nekropolisoraz wizyta w starożytnym mieście Herapolisz możliwością kąpieli w basenie Kleopatry.

Przejazd do Didim, gdzie znajdują się ruiny starożytnego miasta Didymy oraz świątyni Apollina. Następnie wyjazd do Miletu – miasta jońskiego na wybrzeżu Karii przy ujściu rzeki Meander Przyjazd do Kusadasi, zakwaterowanie w hotelu i obiadokolacja.

Dzień 8 (21.08.2023) /poniedziałek/

Śniadanie. Dla chętnych wyjazd na wycieczkę statkiem po morzu. Możliwość zażywania kąpieli morskich w malowniczych zatokach (płatne dodatkowo). Powrót do hotelu i czas wolny, korzystanie z możliwości rekreacyjnych hotelu, wieczorem obiadokolacja. Po kolacji dla chętnych wyjazd do centrum Kusadasi – czas wolny i powrót do hotelu. Nocleg.

Dzień 9 (22.08.2023)  /wtorek/

Śniadanie. Zwiedzanie Efezu – jednego z najlepiej zachowanych miast portowych okresu jońskiego oraz zwiedzanie Domu Matki Boskiej. Selciuk – Bazylika św. Jana. Pozostałości Świątyni Artemidy. Powrót do hotelu, czas wolny – plażowanie (hotel położony nad morzem), obiadokolacja.

Dzień 10 (23.08.2023) /środa/

Śniadanie. Wyjazd z Kusadasi do Canakkale. Po drodze panorama  Bergamy – Kompleksu archeologicznego ruin starożytnego Pergamonu znajdującego się na górującym nad współczesnym miastem akropolu. Na obrzeżach Bergamy znajduje się także inne stanowisko archeologiczne – ruiny dawnego Asklepiejonu – zwiedzanie. Pokaz produkcji wyrobów z onyksu. Następnie zwiedzanie ruin starożytnej Troi, miasta szczególnie znanego z wojny, opisanej w starogreckim poemacie epickim „Iliada”. Przyjazd do Canakkale, obiadokolacja i nocleg. 

Dzień 11 (24.08.2023) /czwartek/

Śniadanie w hotelu, przepłynięcie Cieśniny Dardanele, przejazd do Edirne – dawnego Hadrianopolu. Zwiedzanie centrum historycznego: Meczet „Selime” – słynnego architekta Sinana, Pomnik Koćaka Sinana, bazar. Czas wolny na zakupy, przejazd przez terytorium Turcji, Bułgarii i Serbii. Na terenie Serbii obiadokolacja i nocleg.

Dzień 12 (25.08.2023) /piątek/

Śniadanie. Przejazd przez terytorium Węgier i Słowacji. Zakończenie wycieczki w godzinach wieczornych.

CENA: 1550 PLN + 500 €

ŚWIADCZENIA W CENIE: transport autokarem (WC, Klimatyzacja, DVD, Caffe-Bar, Uchylne i rozsuwane fotele), zakwaterowanie w hotelach min. *** w pokojach 2-,3-osobowych z pełnym węzłem sanitarnym i klimatyzacją, wyżywienie: śniadania i obiadokolacje wg. programu, opieka pilota-przewodnika, kawa i herbata podczas przejazdów, Ubezpieczenie NNW/KL.

CENA NIE ZAWIERA: napojów do obiadokolacji, dopłaty po pokoju 1-osobowego (+200 EUR), Wstępy do zwiedzanych obiektów i przewodników lokalnych (+180 EUR), lotu balonem (ok. 180-200 EUR – cena ruchoma), rejsu statkiem po zatoczkach Morza Egejskiego z obiadem (+ 20 EUR), udział w wieczorku folklorystycznym w Kapadocji (+ 35 EUR).

Uwaga: wstępy i przewodnicy lokalni – płatne obligatoryjnie.

ZAPISY i INFORMACJE:
ks. Maciej Igielski

Tel. 533 672 986

drukuj