1 maja odbyła się w naszej parafii ceremonia I Komunii św. 206 dzieci z klas trzecich szkół podstawowych (Szkoła Podstawowa nr 3, nr 6, nr 7 i Niepubliczna Szkoła Podstawowa). Msze św. poprowadził i kazania wygłosił ks. proboszcz Ryszard Biernat.

Zwracając się do dzieci podkreślał ogromne znaczenie tego szczególnego dnia: „Drogie dzieci. Dzisiaj dokonuje się w waszym życiu jedno z piękniejszych wydarzeń wiary. To wtedy, kiedy upłynie wiele lat, z czułością w sercu, będziecie wspominać dzień I Komunii św. I dzieje się to nie tylko dlatego, że taka piękna aura otacza ten dzień, ale przede wszystkim dlatego, że to Bóg-Stwórca tego piękna, tego świata, Bóg-Zbawca człowieka przychodzi do was, do waszego serca, do waszego życia, w tej białej drobinie Chleba” – zauważył.

„Nie ma na ziemi bardziej rzeczywistego spotkania i doświadczenia Boga jak przyjęcie Go w Komunii św. A spotkanie Boga-Jezusa w swoim życiu to największe szczęście człowieka, źródło nieopisanych sił, które pozwolą wam, nawet w najbardziej pokiereszowanym ciele i życiu, emanować radością.” – podkreślił Ksiądz Proboszcz i dodał: „doświadczenie miłości Jezusa, kiedy przyjmuje się Go w Komunii św. do czystego serca to moc do życia w miłości, aby dla innych być chlebem miłości i dobroci. To jest konieczne dla was, aby pięknie dorastać do dorosłego życia”.

W homilii nie zabrakło też cennej wskazówki: „To nie jest przypadek, że Jezus wybrał chleb jako miejsce swojego zamieszkania w Eucharystii. Aby powstał chleb trzeba zmiażdżyć ziarna i trzeba też ognia, aby je upiec. Jeśli tego zabraknie, to zostaną suche ziarna, nie do zjedzenia. Nie przyjdzie do mnie Jezus, nie uczyni mnie chlebem swej miłości do zamieszkania, jeśli będę tylko suchym ziarnem, twardym i nieczułym, a nie chlebem miłości, jeśli ziarna mego życia nie zostaną zmiażdżone trudem, ofiarą, poświęceniem, darem z siebie, a mąka z tego otrzymana, zwilżona wodą Ducha Świętego nie zostanie upieczona ogniem miłości do Boga. Bo przecież najważniejsze przykazanie, to kochaj Boga całym sercem”.

Na zakończenie uroczystości dzieci wypowiedziały słowa podziękowania i ofiarowały wiązanki kwiatów: rodzicom, kapłanom i nauczycielom.

Dzieci do pierwszej spowiedzi i Komunii św. przygotowali katecheci: ks. Damian Kurek (SP3), ks. Sławomir Zaranek (SP 6), ks. Mirosław Rabijasz (SP7), ks. Ryszard Biernat i p. Bernadeta Kilian (NSP).

drukuj