10 lat temu, 15 listopada 2011 r., Matka Boża Nieustającej Pomocy została ogłoszona Patronką Miasta Mielca. Akt nominacyjny nadania patronatu, sporządzony w języku łacińskim przez watykańską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na ręce ówczesnego prezydenta Mielca p. Janusza Chodorowskiego przekazał biskup diecezjalny Wiktor Skworc.

Rocznicowe obchody odbyły się w poniedziałek, 15 listopada br. i rozpoczęły się o 17.30 od maryjnego czuwania, w czasie którego oprawę muzyczną zapewniła schola młodzieżowa. Mszy św. o 18.00, sprawowanej w intencji mieszkańców Mielca, przewodniczył ks. dr Ryszard Biernat. Na początku liturgii przywitał zebranych w kościele wiernych, jak również przedstawicieli mieleckiej władzy: „Jesteśmy tutaj po to, aby uwielbiać Maryję i dziękować Jej za matczyną miłość. Witam Was z całego serca, witam dzieci, młodzież, witam czcigodnych kapłanów oraz włodarzy naszego miasta”.

W homilii Ksiądz Proboszcz podkreślił wyjątkową rolę Maryi, jaką odgrywa w życiu mieszkańców naszego miasta. Wymieniał m.in. dary, jakie Ona nam niesie. „10 lat temu, decyzją włodarzy Mielca, oddaliśmy się w opiekę Matce Bożej. Największym darem, który niesie nam Maryja, jest nowe życie – życie Jezusowe w nas. A takie życie jest posiadaniem czystego serca, bez grzechu, bez zła, serca pełnego Bożego pokoju i radości, serca pełnego Bożego dystansu do codziennych światowych trosk. To nowe życie wiarą i ufnością, nadaje sens naszemu ziemskiemu życiu, ono je opromienia” – wskazywał i dodał, że innym „pięknym darem, jaki niesie nam od 10 lat, tu w Mielcu, nasza Matka, Najświętsza Maryja Panna, Pani Mielca, to jej macierzyńskie bezpieczeństwo, które nam zapewnia, że jeśli tylko będziemy na Jej kolanach, to nikt nie wyrwie nam pokoju serca i światła nowego życia. I nie mamy się czego bać”.

Po Mszy św., jej uczestnicy mogli wysłuchać koncertu maryjnego w wykonaniu mieleckich muzyków.

drukuj