W dzień odpustu parafialnego tj. 27 czerwca na Mszy św. o 12.00 ks. prałat Kazimierz Czesak, emerytowany proboszcz naszej parafii, obchodził będzie jubileusz 50-lecia kapłaństwa.

Z naszą parafią ks. Prałat związany jest od 1997 roku. Cztery lata temu przeszedł na emeryturę, pozostając rezydentem w parafii. Dał się poznać jako gorliwy kapłan, wielki czciciel Matki Bożej Nieustającej Pomocy i dobry gospodarz.

Ks. Czesak urodził się w 1947 r. Święcenia kapłańskie przyjął w Tarnowie 30 maja 1971 r. Jako neoprezbiter pracował w Wierzchosławicach, następnie w parafii Katedralnej w Tarnowie. Kilka lat pełnił posługę kapelana tarnowskiego szpitala. W latach 1985-1997 był proboszczem w Ryglicach. Gospodarzem naszej parafii i dziekanem Dekanatu Mielec-Południe był w latach 1997-2017. W tym czasie świątynia i jej otoczenie wypiękniały. Starania Księdza zaowocowały m.in.: nowym prezbiterium, odnowieniem wieży kościoła, budową KANY, gruntowną modernizacją plebanii i budynków parafialnych, budową granitowych schodów do głównego wejścia i granitowego ogrodzenia wokół kościoła i budynków plebanii, wykonaniem granitowych chodników wokół świątyni, budową pomnika św. Jana Pawła II, poświęceniem nowej kaplicy na plebanii pw. Pana Jezusa Miłosiernego, konsekracją kościoła i ogłoszeniem w 2011 r. Matki Bożej Nieustającej Pomocy Patronką Miasta Mielca.

W 2001 r. został obdarzony godnością Kanonika Gremialnego Kapituły Katedralnej w Tarnowie. W roku 2007 otrzymał tytuł „Mielczanina Roku”. W 2016 roku papież Franciszek nadał Mu tytuł Kapelana Jego Świątobliwości (Prałata). W 2018 r. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mieleckiej odznaczyło go „Pieczęcią Zasług Obywatelskich – Sigillum Meriti Civilis”.

ks. prał. Kazimierz Czesak

drukuj