Na ratunek uzależnionym – KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA (KWC)

KWC realizuje swój cel poprzez stworzenie „kolumny ratunkowej” ludzi dobrej woli, którzy podejmują walkę o każdego człowieka. Słowo „krucjata” wskazuje na krzyż jako skuteczny znak ostatecznego zwycięstwa nad wszelkim złem. Krzyż, jako symbol dobrowolnej ofiary podjętej z miłości, jest jedyną drogą do wyzwalania innych. Aby wejść w tajemnicę krzyża, trzeba pokonać lęk, dlatego zadaniem Krucjaty jest również wyzwalanie ludzi z lęku.

Są takie sytuacje, które po ludzku wydają się beznadziejne: problemy z uzależnieniem od alkoholu, pornografii i seksu, od narkotyków czy hazardu, od używania telefonów komórkowych oraz gier internetowych.

Jak powstała KWC?

Krucjata została powołana przez ks. Franciszka Blachnickiego i Ruch Światło-Życie w odpowiedzi na apel Ojca Świętego Jana Pawła II skierowany do Polaków u progu pontyfikatu:

Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła.

Krucjata została uroczyście ogłoszona w obecności Ojca Świętego, Jemu oddana i przez Niego pobłogosławiona podczas Pierwszej Pielgrzymki do Polski 8 czerwca 1979 r. w Nowym Targu.

Herb Krucjaty  

Przesłanie Krucjaty wyraża jej herb. Zawołaniem są słowa „Nie lękajcie się!” często wypowiadane przez Chrystusa, a także często przywoływane przez Jana Pawła II. Przypominają one członkom Krucjaty, że głównym ich zadaniem jest wyzwalanie ludzi od lęku, który czyni człowieka niewolnikiem. Krzyż to znak Krucjaty wyprawy krzyżowej, a zarazem znak najgłębszej tajemnicy wolności. Litera „M” symbolizuje stojącą pod Krzyżem Maryję. Małe „m” po drugiej stronie krzyża to „my”, którzy stajemy na zawołanie Papieża, aby wraz z Nim zjednoczyć się z Maryją (Totus Tuus) w oddaniu się Chrystusowi. Dlatego Krucjata Wyzwolenia Człowieka nazywana jest także Dziełem Niepokalanej Matki Kościoła.

Księga Czynów Wyzwolenia

Zawiera nazwiska tych, którzy zadeklarowali swoją abstynencję i przynależność do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Pierwsza Księga Czynów Wyzwolenia znajduje się w Stanicy Nr 1. Obecnie lokalne stanice mają własne (diecezjalne) Księgi Czynów Wyzwolenia.

SPOTKANIA KRUCJATY W NASZEJ PARAFII

każdy czwartek g. 16:30 w budynku katechetycznym

(modlitwa, rozważanie Słowa Bożego, świadectwa osób wyzwolonych z nałogów, koronka
do Bożego Miłosierdzia)