5 września br. rolnicy z powiatu mieleckiego przybyli do naszej świątyni, by wspólnie podziękować Bogu przez Maryję za tegoroczne plony. Uroczystej Mszy św. dożynkowej, która rozpoczęła się o 10.30, przewodniczył ksiądz proboszcz dr Ryszard Biernat. „Witam wszystkich na tej Mszy św., która jest wielkim dziękczynieniem za plony. Ten umie dziękować, kto kocha. Dziękujemy dzisiaj Panu Bogu, Matce Najświętszej, bo ich kochamy i od nich wiele dobra otrzymujemy. Stąd ta piękna uroczystość dożynkowa, te piękne wieńce, które są wyrazem miłości i wdzięczności. W sposób szczególny witam władze powiatowe, z panem starostą na czele. Witam wszystkich, którzy trudem pracy rolnika współpracują ze Stwórcą” – powiedział na początku Eucharystii Duchowny.

W homilii mówił m.in. czym są dożynki i że praca na roli jest współpracą z samym Stwórcą: „Dożynki to czas wdzięczności Bogu za ziarna życia, chwile trudu i pracy, czas wdzięczności Bogu za światło, ciepło, wilgoć, które pozwalają ziarnom wydawać plony, jest to również czas wdzięczności Bogu za ręce i umysł, inteligencję i siły do pracy. Wielu ludzi widzi tylko gotowy chleb, a trudu pracy, która jest przecież współpracą ze Stwórcą, już nie widzi. Wielu nie widzi Bożej wilgoci łaski, która na pozór martwemu ziarnu daje wzrost. Są nawet tacy, którzy chleba nie widzą, tylko swój wypełniony żołądek, pielęgnując w sobie obżarstwo” – zauważył Ksiądz Proboszcz.

Na końcu pan starosta Stanisław Lonczak podziękował Księdzu Proboszczowi za modlitwę oraz rolnikom za ich trud, po czym korowód dożynkowy wyruszył z wieńcami w kierunku Samorządowego Centrum Kultury. Tam odbyła się prezentacja wieńców i symboliczny program artystyczny.

drukuj