Faryzeusze odeszli i naradzali się, jak by podchwycić Jezusa w mowie. Posłali więc do Niego swych uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby mu powiedzieli: «Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim Ci też nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. Powiedz nam więc, jak Ci się zdaje? Czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie?» Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: «Czemu wystawiacie Mnie na próbę, obłudnicy? Pokażcie Mi monetę podatkową!» Przynieśli Mu denara. On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?» Odpowiedzieli: «Cezara». Wówczas rzekł do nich: «Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga». ( Mt 22,15-21)

Stawienie się w obecności  Bożej: Uświadom sobie, że stajesz przed Panem, że będziesz z Nim rozmawiał i słuchał tego, co On ma  ci do powiedzenia. Otwórz się na działanie Ducha Świętego. Proś, aby On pomógł Ci przeżyć to spotkanie jak najowocniej, w możliwie największym otwarciu na Słowo Boże.

Modlitwa przygotowawcza zwyczajna: Proś Boga, Pana naszego, aby wszystkie Twoje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.
(św. Ignacy Loyola, ĆD nr 46).

Proś także o owoc tej modlitwy: o postawę prostolinijności tak względem Boga, jak i względem ludzi

Obraz do modlitwy: Zobacz naradzających się z boku faryzeuszów i zwolenników Heroda, jak spiskują i knują przeciw Jezusowi. Spróbuj usłyszeć co mówią, ich ton głosu, ich rzeczywiste motywacje. Przyjrzyj się także drugiej odsłonie tej sceny – jak ich wysłannicy podchodzą do Jezusa i próbują względem Niego stosować manipulację, jak Go „podpuszczają”. Przyjrzyj się także postawie Jezusa – co robi, jak się zachowuje, co mówi, jaki jest Jego sposób wypowiadania się, jaka jest Jego postawa.

  1. Manipulacja.

Zgodnie ze słownikową definicją manipulacja to  „rodzaj wpływu społecznego, którego celem jest zmiana zachowania lub postrzegania osoby lub grupy ludzi za pomocą pośrednich, podstępnych, pokrętnych metod”. Czy nie taką technikę próbują zastosować względem Jezusa faryzeusze i zwolennicy Heroda? Gładkimi słowami chcą wciągnąć Jezusa w polityczne rozgrywki pełne podstępu. Każda bowiem odpowiedź Pana Jezusa naraża Go na negatywne konsekwencje: gdy powie, że trzeba płacić podatki – będzie uznany za tego, kto sprzyja rzymskiemu okupantowi, gdy powie, że – nie – wówczas będzie politycznym wichrzycielem stojącym w opozycji do Rzymu i Heroda.

Cel spiskowców jest jeden – doprowadzić do „pozbycia się”  Jezusa.

Zastanów się jakimi technikami Ty się posługujesz, gdy chcesz osiągnąć jakiś ważny dla Ciebie cel. Czy bierzesz wtedy pod uwagę wymogi Ewangelii, czy raczej stosujesz sprzeczną z Nią zasadę, że „cel uświęca środki”?

  1. Pewność i pokój.

Jezus zna dobrze swoją misję i posłannictwo. Jego rolą nie jest rozstrzyganie politycznych sporów, ale prowadzenie ludzi do Ojca.  Spokojnie i pewnie wykazuje obłudną postawę pytających Go o rozstrzygnięcie problemu, a jednocześnie w prosty sposób pokazuje jaki powinien być porządek – każdy ma swoje powinności względem państwa i społeczeństwa w którym żyje, ale przede wszystkim ma swoje powinności względem Pana Boga. Jak w wymiarze społecznym  oddaje się  część swoich dochodów w postaci podatków, tak w porządku duchowym siebie, swoje życie, pragnienia,  plany, zdrowie, należy oddać Panu Bogu, ponieważ Jego obraz, przez dar Chrztu Świętego, jest wyciśnięty na sercu ludzkim.

Jak w konkrecie Twojego życia wygląda to oddanie Panu Bogu. Czy Pan Bóg jest Panem wszystkich aspektów twojego życia? Czy znasz społeczną naukę Kościoła dotyczą chrześcijańskiego zaangażowania w sprawy tego świata, czy może raczej tylko oddajesz się emocjom i politycznym sporom prowadząc do niesnasek, czy konfliktów?

Zachęcam Cię, na zakończenie tej modlitwy, do szczerej rozmowy z Panem, do oddania Mu tego wszystkiego co udało Ci się dzięki Jego łasce zobaczyć. Proś o postawę prostolinijności w relacji do Boga i ludzi, proś o pokój serca i gotowość oddawania każdemu co się jemu należy, zawsze jednak dając pierwszeństwo Panu Bogu.

Niech owocem dzisiejszej modlitwy będzie Twoja prośba, kierowana do Pana Boga, każdego dnia, w tym tygodniu, za wszystkie trudne, społeczne sprawy naszej ojczyzny , proś także o ustanie epidemii, o mądrość dla rządzących, o roztropność i wzajemną troskę obywateli.

Zachęcam Cię także, abyś zanotował chociaż kilka myśli z tej modlitw,  niech pozostanie po niej jakiś materialny ślad, niech te notatki stanowią Twój duchowy dzienniczek.

Anna, wynagrodzicielka

drukuj