Jest taki stosunkowo prosty sposób, aby móc zaglądnąć za drzwi z napisem „Boże Tajemnice”.

Potrzebujemy do tego:

  • po pierwsze serca uważnego, czujnego i spragnionego Pana Boga,
  • po drugie – narzędzia w postaci różańca.

JAK ZERKNĄĆ ZA TE NIEZWYKŁE DRZWI?

Najpierw usiądź lub uklęknij. Pamiętając zawsze, by także pozycja ciała uświadamiała Ci, co będziesz robić, a jednocześnie, by była ona na tyle wygodna, aby nie przeszkadzała w spotkaniu i nie wymagała zmiany. Uświadom sobie, że oto przed Tobą jest niezwykła rzeczywistość – Pan Bóg chce, abyś mógł poznać Jego Tajemnice. Spróbuj pozostawić inne sprawy, obowiązki, zajęcia, rozmowy, może kłótnie, niezałatwione tematy.

A teraz zapukaj: zrób znak krzyża świętego – wezwij Obecności Ojca, Syna i Ducha Świętego. Już nie jesteś sam, Trójca Święta jest z Tobą. Jest czymś niezwykłym uświadomić sobie ten fakt. Na prosty, ludzki gest, Bóg staje się szczególnie obecny, albo może lepiej, Ty bardziej świadomie jesteś w Jego Obecności, bo przecież ON JEST zawsze. O tej obecności niech przypominają  Ci: modlitwy: „Credo”, „Ojcze nasz”, „Chwała Ojcu”. Jesteś słaby, może zmęczony, może zmartwiony – więc Kościół pomaga Ci i wzywa, aby na początku modlitwy różańcowej razem z Maryją prosić o cnoty wiary, nadziei i miłości.

Drzwi otwierają się, możesz zajrzeć głębiej do środka – pochyl się nad tajemnicami życia Jezusa. To jest istota Różańca Świętego, powędrować w te miejsca, gdzie był Jezus, w towarzystwie Maryi. Nawleczone na paciorki „zdrowaśki” pomagają utrzymać serce w tych miejscach właśnie, pomagają patrzeć na Pana od momentu Zwiastowania i Jego poczęcia się łonie Maryi, aż do Zesłania Ducha Świętego i dalej jeszcze do radości z chwały Maryi. Krok po kroku, tajemnica za tajemnicą. Spokojnie i bez pośpiechu. Przyglądaj się poszczególnym scenom, smakuj je sercem, bądź obecny. Z pomocą mogą Ci przyjść odczytane przed każdą tajemnicą właściwe fragmenty Słowa Bożego, które jest tak bardzo plastyczne, że pięknie wprowadzi Cię w klimat danego spotkania z Jezusem. Tak – bo to On jest w centrum tej modlitwy, Maryja tylko trzyma Twoją rękę, aby podprowadzić Cię do Pana Jezusa, Ona jest jakby z boku, w cieniu, nie chce koncentrować uwagi na sobie. Jest Matką wskazującą na Syna. Towarzyszką naszej drogi po Bożych tajemnicach, Tą która była zawsze obecna… ale obecnością dyskretną. To Pan jest w centrum! Przypomina o tym nie tylko struktura każdej dziesiątki, rozpoczynająca się od słów modlitwy Pańskiej i kończąca uwielbieniem Trójcy Świętej, ale także modlitwa „Zdrowaś Maryjo”, w jej kulminacyjnym momencie – wzywamy przecież imienia Jezusa.

I tak powoli, dzień po dniu, możesz zaglądać za te niezwykłe drzwi, możesz być z Jezusem w taki bardzo prosty, dostępny dla każdego sposób, możesz nasycać się Jego Obecnością, pogłębiać z Nim zażyłość w towarzystwie Matki Bożej.

A potem zabierać i Pana i Matkę do swojej codzienności… po to, aby i Oni mieli dostęp do twoich tajemnic.

RÓŻANIEC W PARAFII

Wspólnie drzwi do Bożych Tajemnic uchylamy w październiku od poniedziałku do soboty o 17.30, a w niedzielę o 17.45.

Tak pięknie się składa, że nabożeństwa różańcowe w dni powszednie są w naszej parafii przed wieczorną Eucharystią – pomyśl, aby tak zorganizować swój dzień, by móc na Niej pozostać – skoro chcesz w Boże Tajemnice zaglądać z Maryją, wejdź razem z Nią – Niewiastą Eucharystii – w tę Największą, Najpiękniejszą Bożą Tajemnicę, jaką jest Msza Święta.

drukuj