W związku z pandemią koronawirusa I Komunia św. dzieci ze szkół podstawowych z terenu naszej parafii nie mogła odbyć się w zaplanowanym terminie tj. 3 maja 2020 r. Uroczystości zostały przeniesione na czerwiec oraz wrzesień br. Decyzja odnośnie do wyboru terminu leżała w gestii rodziców. Większość jednak wybrała pierwszy termin.

20 czerwca ceremonia odbyła się w następującym porządku: Szkoła Podstawowa nr 3 i Niepubliczna Szkoła Podstawowa o 9.00 i 10.30, Szkoła Podstawowa nr 6 o 12.00, natomiast Szkoła Podstawowa nr 7 o 13.30. Msze św. sprawowali księża katecheci. Kazania wygłosił ks. proboszcz Bogusław Połeć. Zwracając się do dzieci podkreślał ogromne znaczenie Eucharystii w życiu każdego człowieka wierzącego: „Kochane dzieci. Przeżywacie bardzo ważny dzień, do którego będziecie często wracać. Za moment przyjmiecie po raz pierwszy w życiu Komunię św., Eucharystię. Jest to Dar największy. W nim bowiem obecny jest żywy i prawdziwy Jezus” – zauważył.

„Do codziennego życia potrzebujemy powietrza, słońca, wody, chleba, ale człowiek to przecież nie tylko ciało. Człowiek to bogactwo życia duchowego. Im duch jest mocniejszy, życie człowieka jest piękniejsze, bardziej radosne, a przede wszystkim prawdziwe. Przyjmujecie dzisiaj Pana Jezusa, by prawdziwie żyć. Żyć prawdą, miłością, radością, szczęściem. Dlatego ten dzień jest dla was tak bardzo ważny” – podkreślił Ksiądz Proboszcz i dodał: „Prawdziwy chrześcijanin, który jest zaprzyjaźniony z Chrystusem nigdy nie jest smutny, nigdy nie patrzy w ziemię, ale patrzy w niebo”.

W homilii nie zabrakło też wyjątkowych życzeń: „Życzę wam, byście zawsze tęskniły za Panem Jezusem. Drzwi tej świątyni ciągle są dla was otwarte. Pan Jezus tu czeka, by do was mówić i do was przychodzić, bo was bardzo kocha. Pamiętajcie o tym zawsze”.

Zwracając się do rodziców, Kaznodzieja zachęcał, by dbali się o życie religijne swoich pociech: „Drodzy rodzice. Jesteście obecni przy swoich dzieciach od początku, od pierwszej chwili zaistnienia nowego życia, które przekazaliście współpracując z Bogiem. I dzisiaj także towarzyszycie swoim dzieciom, bo przed dziewięcioma laty poprosiliście, by te wasze dzieci w sakramencie chrztu stały się dziećmi Boga, by w ich życiu tętniło życie Boże. Serdecznie was proszę, dbajcie dalej o ten cenny dar, jaki posiadają wasze dzieci – dar wiary. Tylko wiara sprawia, że żyjemy w przyjaźni z Chrystusem”.

Na zakończenie uroczystości dzieci wypowiedziały słowa podziękowania i ofiarowały wiązanki kwiatów: rodzicom, chrzestnym, kapłanom i nauczycielom. W niedzielę 21 czerwca rozpoczął się dla nich Biały Tydzień. Ubrane w białe stroje komunijne, przychodziły do świątyni na Mszę św. o 18.00.

Dzieci do pierwszej spowiedzi i Komunii św. przygotowali katecheci ks. Bartłomiej Musiał (SP6), ks. Damian Kurek (SP3 i NSP) i ks. Tomasz Abram (SP7).

drukuj