Ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa, tegoroczne obchody Bożego Ciała (11 czerwca) były inna niż zawsze. Bp Andrzej Jeż wydał specjalne zarządzenie w którym zalecił, aby w parafiach diecezji tarnowskiej organizować procesje eucharystyczne tylko na terenie kościelnym. „Zważywszy na trwający wciąż stan epidemii i w trosce o zdrowie wiernych oraz duszpasterzy, zalecam ograniczenie procesji eucharystycznych w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa do terenu wokół kościoła. Przygotowanie uroczystości i przebieg liturgii wymagają zachowania wszystkich zaleceń sanitarnych (dystans społeczny oraz zasłanianie nosa i ust).” – napisał Biskup Tarnowski.

Centralna uroczystość w naszej parafii rozpoczęła się Mszą św. o 9.00 pod przewodnictwem ks. Proboszcza Bogusława Połcia. W homilii ks. Bartłomiej Musiał zaznaczył, że Uroczystość Bożego Ciała jest w tym roku wyjątkową okazją do zadania sobie pytania o Eucharystię w naszym życiu. „Chrystus idzie, by pytać o naszą wiarę i naszą miłość, a zwłaszcza o to, czy w naszym życiu Eucharystia, ten największy skarb, jaki dostaliśmy, jest naprawdę ważna” – mówił. „W Komunii św. Chrystus przenika nas, abyśmy żyli z Nim. A ten skarb swojego ciała i krwi Chrystus zdeponował w Kościele, który troszczy się o Jego pełne czci traktowanie i rozdzielanie” – zauważył. „Prośmy dziś o nasze dorastanie do takiego przeżywania Eucharystii, by stała się ona sercem naszego chrześcijańskiego życia, bo to przez nią Chrystus posila nas na drodze do królestwa niebieskiego” – zakończył Kaznodzieja.

Po Mszy św. Ksiądz Proboszcz poświęcił nowy baldachim oraz welon naramienny do podtrzymywania monstrancji, następnie odbyła się procesja z Jezusem Eucharystycznym do czterech ołtarzy, znajdujących się wokół kościoła. Przy każdym z ołtarzy kapłani odśpiewali fragment Ewangelii. Przemarsz uświetniły feretrony, chorągwie oraz dzieci sypiące kwiaty i dzwoniące dzwoneczkami. I tym razem nie zabrakło strażaków z OSP Cyranka. Modlitwę zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu „Te Deum” oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem udzielone przez Księdza Proboszcza parafii i miastu. W uroczystości wzięła udział liczna grupa wiernych. Uczestnikami, oprócz księży, lektorów i ministrantów, członków grup duszpasterskich, były przede wszystkim rodziny z dziećmi.

drukuj