W środę 13 maja obchodziliśmy wspomnienie Matki Bożej z Fatimy, która po raz pierwszy ukazała się trójce pastuszków w tej małej portugalskiej wiosce 13 maja 1917 r. O godzinie 19.00 w naszej świątyni odbyło się pierwsze w tym roku Nabożeństwo Fatimskie. Mszy świętej przewodniczył oraz kazanie wygłosił ks. dr Piotr Pasek, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. “Rozpoczynając dzisiaj cykl nabożeństw fatimskich w tym wyjątkowym roku, w którym dziękujemy za pontyfikat i osobę św. Jana Pawła II, w którym przygotowujemy się do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, w roku wyjątkowym również z powodu pandemii, pragniemy uczyć się w szkole Maryi jak pięknie żyć. W maryjnej szkole różańcowej uczymy się pięknego stylu życia” – rozpoczął kaznodzieja. “Powinniśmy nieustannie z różańcem w ręku prosić o miłość w naszych rodzinach, o miłość miłosierną, bo miłość buduje domy, a najpiękniejsze miejsce na świecie to dom, w którym rozkwita miłość rodzinna” – uświadamiał kapłan. “Pięknie się żyje w dobrym klimacie życia rodzinnego, małżeńskiego, domowego. By tak było, prośmy o to Maryję, naszą cudowną Matkę Nieustającej Pomocy – Fatimską Panią” –  zaapelował na koniec ks. Pasek.

Przed błogosławieństwem ks. Proboszcz podziękował wszystkim za wspólną modlitwę: “Bóg zapłać Siostry i Bracia za wspólnotę modlitwy. Dziękuję również tym, którzy łączyli się z nami poprzez transmisję internetową. W sposób szczególny dziękuję ks. Piotrowi za poprowadzenie tego pięknego nabożeństwa i wygłoszone słowo. Dobrze, że tu jesteśmy – w tym domu, gdzie doświadczamy Bożej miłości. Tej miłości uczymy się od Matki Najświętszej. Ona jest łaski pełna, pełna Bożych darów, bo całkowicie Bogu zawierzyła”.

Tym razem z powodu obostrzeń związanych z pandemią nie odbyła się tradycyjna procesja wokół kościoła z figurą Matki Bożej, a różaniec został odmówiony wewnątrz świątyni.


Od maja do października 1917 roku w portugalskim miasteczku Fatima trójce dzieci ukazywała się Matka Boża. Było to rodzeństwo Marto: Franciszek i Hiacynta oraz ich siostra cioteczna Łucja dos Santos. Kościół niecałe trzynaście lat po wydarzeniach zatwierdził objawienia, a Fatima stała się miejscem kultu, nawróceń i kształtowania się powołań.

drukuj