W dniach od 18 do 20 października 2019 r. w Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach odbyła się I sesja kursu ceremoniarza i animatora liturgicznego. Z naszej parafii wzięli w niej udział dwaj lektorzy Hubert Posłuszny i Paweł Krempa.

Relacja Pawła Krempy:

Pierwszy dzień diecezjalnego Kursu na Ceremoniarza rozpoczęliśmy w piątek, 18 października o godz. 18.00 wspólną modlitwą w kaplicy. Mieliśmy także możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Następnie uczestniczyliśmy w nabożeństwie różańcowym. Spotkaliśmy się także w grupach z animatorami oraz wysłuchaliśmy wykładu z liturgiki na temat: „Duszpasterstwo liturgiczne. Z dziejów instytucji ministrantów. Czym jest służba liturgiczna. Udział dziewcząt w służbie liturgicznej. Krajowe Duszpasterstwo Służby Liturgicznej. Program formacji LSO diecezji tarnowskiej”. Około 22.30, wspólną modlitwą zakończyliśmy pierwszy dzień kursu.

Harmonogram drugiego dnia był również bardzo napięty. Już o godz. 7.00 zebraliśmy się w kaplicy, aby odmówić Jutrznię. Teksty Liturgii Godzin związane były ze św. Tarsycjuszem, męczennikiem rzymskim z czasów prześladowań za cesarza Decjusza Trajana. Jest on jednym z patronów ministrantów. Po śniadaniu wzięliśmy udział w wykładach, w ramach szkoły liturgicznej. Ich temat brzmiał: „Liturgia Kościoła – definicja, cele liturgii, liturgia a nabożeństwa, postawy i gesty liturgiczne”. O godz. 11.30 uczestniczyliśmy w uroczystej Eucharystii. Tego dnia, nie zabrakło również czasu na spotkania w grupach, wspólne dzielenie się wnioskami i ćwiczenia z liturgiki. Wieczorem odbyły się kolejne wykłady: „Stopnie: kandydat i choralista (ministrant). Stopień ministranta światła. Jak przeprowadzić zbiórkę dla ministrantów”. Dzień zakończyliśmy wspólną modlitwą i adoracją Najświętszego Sakramentu.

Trzeciego dnia kursu, czyli w niedzielę wzięliśmy udział w Mszy świętej, po której rozjechaliśmy się do swoich domów. Kolejne sesje odbędą się w następujących terminach: II sesja 22-24.11.2019, III sesja: 14-16.02.2020, IV sesja: 13-15.03.2020, V sesja: 8-9.05.2020.

drukuj