W dniach 23-28 kwietnia br. pięćdziesięcioro uczniów Szkoły Podstawowej nr 7, wraz z opiekunami, wzięło udział w długo wyczekiwanym wyjeździe do Włoch.

Relacja Michała Krejcza:

Pielgrzymkę, która miała charakter dziękczynienia za sakrament bierzmowania rozpoczęliśmy we wtorkowy poranek. Ten dzień spędziliśmy w autokarze, obserwując przez okna zmieniające się krajobrazy Polski, Czech i Austrii. W środę, w godzinach porannych, dotarliśmy do Wenecji. Tramwajem wodnym dopłynęliśmy do Placu Świętego Marka, otoczonego ze wszystkich stron pięknymi zabytkami. Jego sercem jest Bazylika, zbudowana w stylu bizantyjskim, będąca miejscem pochówku świętego Marka Ewangelisty. Mieliśmy okazję zobaczyć Most Westchnień, Pałac Dożów, pospacerować uroczymi uliczkami, które są połączone licznymi mostami, rozpiętymi nad weneckimi kanałami. W trakcie zwiedzania wzięliśmy udział w Mszy Świętej, sprawowanej w kościele pod wezwaniem św. Juliana przez naszych księży opiekunów ks. Sławomira i ks. Tomasza.

Trzeci i czwarty dzień wyjazdu poświęcony był na zwiedzanie Rzymu i Watykanu. Po stolicy Włoch poruszaliśmy się metrem. Niezapomnianym dla wszystkich nas miejscem była Bazylika Świętego Piotra w Watykanie. Podziwialiśmy tam słynną Pietę Michała Anioła, Ołtarz Świętego Piotra z baldachimem z brązu, pomodliliśmy w kaplicy św. Sebastiana przy grobie św. Jana Pawła II. Nasz dzień ubogaciła Msza Święta w Kaplicy Paulińskiej. W kolejny dzień również zobaczyliśmy szereg zabytków Wiecznego Miasta: Koloseum, Forum Romanum, Fontannę Di Trevi czy Schody Hiszpańskie.

Po zwiedzaniu Rzymu udaliśmy się na Monte Cassino – wzgórze, na szczycie którego wznosi się, odbudowane Opactwo Benedyktyńskie zrujnowane podczas działań wojennych. Odwiedziliśmy Polski Cmentarz Wojenny na którym leżą polscy żołnierze wraz ze swoim dowódcą gen. Władysławem Andersem. W ich intencji oraz naszej Ojczyzny odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz odśpiewaliśmy hymn Polski oraz Rotę.

Piątego dnia udaliśmy się w drogę powrotną do Polski. Na kilka godzin zatrzymaliśmy się w Wiedniu. Rankiem uczestniczyliśmy w niedzielnej Mszy Świętej w kościele św. Józefa na Kahlenbergu, potem pospacerowaliśmy po stolicy Austrii, zachwycając się zabytkową architekturą miasta, gdzie znajduje się okazała katedra św. Szczepana. Odwiedziliśmy także miejsce Bitwy pod Wiedniem. Wieczorem dotarliśmy do Mielca, zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń.

Za duchowe i poznawcze przeżycia dziękujemy naszym opiekunom: p. Elżbiecie Lodarskiej, ks. Sławomirowi Szyszce, ks. Tomaszowi Abramowi, p. Kacprowi Ciepieli, kierowcom i przewodnikowi p. Ryszardowi. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś uda nam się w tym gronie pojechać na podobną wyprawę.

drukuj