Aby tradycji stało się zadość

4 kwietnia br. odbyła się pielgrzymka maturzystów II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu na Jasną Górę (170 osób). Chętni uczniowie pod opieką wychowawców oraz księży: Mateusza Gurbisza i Mirosława Rabijasza wyruszyli bardzo wczesnym rankiem do najsłynniejszego w Polsce sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, aby prosić o potrzebne łaskie na czas zdawania egzaminu dojrzałości. Jak mówi znane przysłowie: „Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje!”.

Podróż, rozpoczęta krótką modlitwą, minęła w błyskawicznym tempie. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia, cała grupa wyruszyła do bazyliki na nabożeństwo dziękczynno-błagalne, które rozpoczęło się o 11:00. Chętni mieli możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej. Oprócz mieleckiej młodzieży, obecna była tam również liczna grupa bydgoskich maturzystów. Można było zauważyć również innych wiernych w różnym wieku, którzy przyjechali pomodlić się przed cudownym obrazem.

O 12:30 rozpoczęła się najważniejsza część pielgrzymki – Msza Święta, podczas której szczególną intencją modlitewną zostali objęci przybyli do sanktuarium maturzyści. Oczywiście, większość z nich przyjechała prosić o dobre wyniki egzaminów oraz trafne rozeznanie drogi życiowej. Podczas Mszy, w kaplicy obok, miało miejsce uroczyste odsłonięcie obrazu Czarnej Madonny. Chętni uczniowie mogli wziąć udział w Drodze Krzyżowej na wałach o godzinie 14:00, dla innych był to czas wolny na zwiedzanie obiektu.

Kilka minut przed 16 młodzież wyruszyła w drogę powrotną. Zmęczeni, jednak z uśmiechniętymi twarzami, szczęśliwie dotarli do Mielca. Teraz pozostaje im tylko czekać na pozytywne wyniki z matur.

Anita Róg

drukuj