30 sierpnia z racji 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych o godz. 18:00 w naszym kościele została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny i Związku. Eucharystii przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. dr Bogusław Połeć. W koncelebrze byli m.in. ks. prałat Kazimierz Czesak i ks. prałat Stanisław Jurek ze Starówki.

W patriotycznym kazaniu Ksiądz Proboszcz przypomniał o roli, jaką odegrała Solidarność w historii naszej Ojczyzny. Nawiązał do przeżywanej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz zwrócił się z prośbą o nieustanną modlitwę w intencji naszego Kraju i rządzących. Na koniec zaapelował: „Nie bójmy się pozostać wierni Ewangelii i Krzyżowi, bo ta wierność pozwala być człowiekiem zmartwychwstania, pozwala być człowiekiem wolnym, ale wolnym w czynieniu prawdy. Trzeba wszystko, co w życiu tworzymy budować na mocnym fundamencie – bez tego fundamentu nie będzie żadnej solidarności – a tym fundamentem jest miłość Boga i miłość bliźniego”.

Po Mszy św., kapłani, przedstawiciele władz i inni uczestnicy liturgii przeszli przed pomnik Solidarności, gdzie złożyli kwiaty i odśpiewali „Boże, coś Polskę”.

Podpisanie porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. między komisją rządową a komitetem strajkowym i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 r.: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego.

drukuj