Uroczysta Msza Święta za 70 lat istnienia parafii odbyła się 14 maja o godz. 11:00, przewodniczył jej abp Henryk Nowacki. Jubileusz parafii stał się okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu i ludziom za 70 lat istnienia wspólnoty. Oprócz parafian na Eucharystii zgromadzili się także przedstawiciele władz: prezydent Daniel Kozdęba; marszałek Władysław Ortyl; starosta Zbigniew Tymuła, licznie przybyli księża z mieleckich dekanatów, dawni wikariusze i rodacy. Obecne były poczty sztandarowe. O oprawę muzyczną zadbały chóry: nauczycielski i II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu, które przygotował pan dr Antoni Stańczyk.

Witając zgromadzonych ks. prałat Kazimierz Czesak w kilku słowach przedstawił rys historyczny parafii. W homilii Ksiądz Arcybiskup przypomniał, że parafia powstała w czasie, gdy Polska podnosiła się z wojennych zgliszczy a budowa kościoła była bardzo trudnym przedsięwzięciem.

W procesji z darami parafianie ofiarowali na ręce Księdza Arcybiskupa następujące dary: prezydent – kosz czerwonych róż; przedstawiciele Starostwa – świece ołtarzowe; Rodzina Radia Maryja – złotą kapę, wyszywaną kamieniami; Rycerstwo Niepokalanej – ornat z wizerunkiem św. Maksymiliana; Róża Krystyny Kolisz – obrus ołtarzowy; Towarzystwo Przyjaciół Seminarium – kwiaty; Koło Pszczelarzy – kosz miodów; Rodzina – bochen chleba.

Po Komunii św. Ksiądz Proboszcz odmówił akt zawierzenia całej parafii Matce Bożej Nieustającej Pomocy.

Na zakończenie wspólnej modlitwy był czas na podziękowania wyrażone przez Księdza Proboszcza, który zauważył, że mimo upływu lat czas troski o duchową i materialną świątynię nie mija.

Przygotowania do jubileuszu trwały wiele tygodni: w ramach uroczystości jubileuszowych wydano okolicznościowy folder zawierający archiwalne zdjęcia i kalendarium parafii; 11 maja w Sali widowiskowej KANA odbyła się konferencja popularno-naukowa „Na fundamentach wiary. Jubileusz 70-lecia parafii MBNP w Mielcu 1947-2017”; również dusze naszych parafian zostały przygotowane przez rekolekcje, które prowadził werbista z Warszawy o. Artur Chludziński.

W przygotowaniach do uroczystości jubileuszowych zaangażowanych było bardzo wiele osób, wobec których wypowiadamy staropolskie „Bóg zapłać!”.

ZOBACZ ZDJĘCIA