„ARKA” – być miłosiernym dla potrzebujących

„Nie spisuj nikogo na straty – cuda dzieją się na co dzień”

(Karol Wojtyła)

Od 35 lat w naszej diecezji funkcjonuje „Arka” – poradnia specjalistyczna i telefon zaufania. Pierwszym miejscem jej działania była stolica naszej diecezji – Tarnów. Z biegiem lat powstały oddziały terenowe w Bochni, Dębicy, Mielcu i Nowym Sączu.

Jesteśmy, aby pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują. Rzeczywistość w której przyszło nam żyć stawia przed nami ciągle nowe wyzwania. Współczesny człowiek coraz częściej szuka wsparcia w trudnych dla siebie momentach życia. Jako „Arkowicze” chcemy naszym klientom przychodzić z pomocą, dobrą radą, bo jak powtarza założyciel Arki w Tarnowie, ks. dr Władysław Szewczyk „do Arki ludzie przychodzą po-moc i po-radę”. My jako wolontariusze dajemy dobre słowo i pomagamy wybrać najlepsze rozwiązania wyjścia z kryzysów. Dziś człowiek potrzebuje rozmowy, chce aby ktoś się nim zainteresował. Z tej właśnie racji tematem naszego jubileuszowego sympozjum, które odbyło się 24 września 2016 roku w Domu Pielgrzyma „Opoka” w Starym Sączu, były słowa: „Rozmowy, które leczą”. Sympozjum było okazją nie tylko do świętowania, ale także dzielenia się doświadczeniami z pracy w poszczególnych „Arkach”, byśmy nawzajem siebie ubogacali i stawali się coraz bardziej skuteczni w tym co robimy.

Prelegenci z poszczególnych oddziałów terenowych, czyli prawnik z Tarnowa, psycholog z Dębicy, lekarz psychiatra z Bochni, pedagog z Mielca i duszpasterz z Nowego Sącza, podzielili się doświadczeniami „rozmów, które leczą” ze swojej pracy w konkretnych przypadkach jakie spotkali w ramach wolontariatu pracując w „Arce”.

Ponadto, mieliśmy okazję wysłuchać świadectwa s. Małgorzaty, która przez wiele lat pracowała w Kazachstanie pomagając kobietom z syndromem postaborcyjnym. Było to bardzo wstrząsające świadectwo szczególnie w obecnym czasie, gdy toczy się „dyskusja” z Panem Bogiem odnośnie do piątego przykazania. „Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości” – warto o tych słowach św. Jana Pawła II ciągle pamiętać.

Nasza mielecka „Arka” w pięciogłosie była reprezentowania przez p. Zofię Radwańską, która poruszyła bardzo ważny i często lekceważony temat: „Problemy młodzieży wynikające ze współczesnych gier planszowych”. Muszę szczerze przyznać, że problem ten wywołał bardzo duże zainteresowanie i uświadomił, że czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, co jest zagrożeniem dla naszego życia duchowego. Wniosek może być tylko jeden: czuwajmy, bo szatan działa, a dzisiejsze gry i to nie tylko te komputerowe, ale i planszowe, stają się nośnikiem zła i wartości, które dalekie są od wartości chrześcijańskich.

Na zakończenie Sympozjum była celebrowana Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Ordynariusza Andrzeja Jeża.

Pragnę w tym miejscu podziękować wszystkim pracownikom – wolontariuszom mieleckiej „Arki” za poświęcany od lat czas, aby bezinteresownie pomagać potrzebującym, bo w ten sposób stają się świadkami miłosierdzia we współczesnym świecie.

Prezes ARKI w Mielcu
ks.
Mariusz Gródek

ZOBACZ ZDJĘCIA

Wydrukuj ten artykuł Wydrukuj ten artykuł

drukuj